
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Type | Transistor Driver |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 800 mV to 6 V |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Quiescent Current | 450 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 57
Distributors
pcbx
Unit Price$8.70061
Ext.Price$8.70061
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.70061 | $8.70061 |
| 10 | $6.85381 | $68.53810 |
| 25 | $6.39257 | $159.81425 |
| 50 | $6.13396 | $306.69800 |
| 100 | $5.88581 | $588.58100 |
| 300 | $5.60316 | $1680.94800 |
| 500 | $5.49865 | $2749.32500 |
| 1000 | $5.37881 | $5378.81000 |
